TSMC Huawei İçin Çip Üretmeyi Sürdürecek

REKLAMLAR

Huawei'nn HiSilicon iştiraki şu ana kadar yonga setlerini ve modemlerini TSMC dökümhanelerinde üretiyordu ve son haberlere bakılırsa bunu yapmaya devam edecek. Trump, Huawei'in yükselişini engellemek için elinden geleni yapıyor. Ancak son haberler şirketin akıllı telefon işleri adına daha umut verici. Bir TSMC sözcüsü, ABD'nin tehditleri sonucu birçok ülkenin Huawei ile bağlarını koparmasına rağmen TSMC'nin Huawei ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

TSMC Huawei İçin Çip Üretmeyi Sürdürecek

Huawei Y6 2019

Bunların arasında Huawei için yaptıkları ARM üretimi de olacak. Kirin yonga setleri hem CPU (Cortex) hem de GPU (Mali) tarafında ARM tasarımlarını kullanıyorlar. O nedenle bu Huawei'in normal bir şekilde telefon üretmeye devam etmesi için oldukça önemli bir konu. TSMC'nin dökümhanelerini Huawei'e kapatmayacağını açıklamış olması HiSilicon'un hala planlanan modeller için yonga seti üretmeye devam edebileceğini gösteriyor.

REKLAMLAR

ARM'deki bir kaynaktan yapılan açıklamaya göre Kirin 985 çipinin yasaktan etkilenmemesi bekleniyor. Bu çip en çok Huawei Mate 30 cep telefonları için bekleniyoyrdu ancak henüz Google hizmetleri olmayan bir Android ile bu telefonun geleceği biraz belirsiz durumda. Huawei Çin'de Google hizmetlerini kullanmıyor. Ancak dünyanın geri kalanı buna çok alışmış durumda.

Geride bıraktığımız 2019 Ocak ayında Huawei, kendi 5G baz istasyonlarında kullanılmakta olan dünyanın ilk 5G çekirdekli yongası Tiangan'ı tanıttı. Bilindiği üzere bu yonga ARM tasarımlarına sahip. Bu yüzden şu anda şirketin ağ işi de tehlikeye giriyor. Ancak bu tarafta yalnız değil; zira dünyadaki diğer servis sağlayıcılar 5G antenlerinin inşası için belirgin oranda Huawei'ye bağlı. Yani burada bir zincirleme reaksiyon bekleyebiliriz. Örneğin, Turkcell 5G istasyonlarının kurulumu için yıllardır Huawei'e güveniyor. Bu yasağın sonuçları giderek ilginçleniyor. Net olan bir şey varsa o da Amerika'nın artık özgürlükçü ve demokrasici yaklaşımdan uzaklaştığıdır.

REKLAMLAR

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum

REKLAMLAR

   

DEĞERLENDİRME

Okumuş olduğunuz bu içeriğe, hemen alt taraftan beş yıldız vererek arama motorlarındaki görünürlüğünü artırabilir ve ihtiyaç duyan daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk kez değerlendiren siz olun!)

İşleniyor...