Kategoriler
Haberler

AB Rekabet Yasası Apple’ı App Store Vergilerinden Suçlu Buldu

Bugün erken saatlerde Avrupa Komisyonu, Apple’ın Spotify gibi rakiplere göre müzik akışı alanında haksız bir avantaja sahip olduğuna dair ön görüşünü paylaştı. Bulgunun temelinde Apple’ın, rakiplerinin App Store üzerinden kazancına %30 vergi uygulaması var. Bu mekanizma Apple’ın kendi uygulama içi satın alım mekanizmasında gizli. Apple için olası etkiler arasında, kararın onaylanması halinde 22,3 milyar Euro’ya (27 milyar ABD Doları) ulaşabilecek yıllık gelire %10’luk para cezası var.

AB Rekabet Yasası Apple’ı App Store Vergilerinden Suçlu Buldu

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Margrethe Vestager ön görüşü Twitter’dan paylaştı ve Komisyon bulguları detaylandıran ayrı bir basın açıklaması da yayınladı. Ayrıntılara göre Komisyon, %30’luk “Apple vergisinin” rekabeti bozduğuna ve tüketiciler için uygulama içi müzik abonelik ücretlerinin yükselmesine neden olduğuna inanıyor.

Apple’ın vergi kuralları, rakip müzik akışı uygulama geliştiricilerinin maliyetlerini artırarak müzik akışı hizmetleri pazarındaki rekabeti bozuyor. Bu da tüketiciler için iOS cihazlarındaki uygulama içi müzik abonelikleri için daha yüksek fiyatlara yol açıyor. Ayrıca Apple, tüm UİSA işlemlerinde aracı oluyor ve faturalama ilişkisinin yanı sıra rakipler için ilgili iletişimleri devralıyor.

AB Komisyonu beyanı

Spotify, iki yıldan uzun bir süre önce, bugünkü açıklamada açıklanan aynı nedenle Apple’a karşı bir anti-tröst şikayetinde bulundu. Netflix ve Epic Games gibi diğer büyük oyuncular, diğer birçok geliştiricinin yanı sıra %30 Apple vergisine de açıkça karşı çıktı.

İlginizi Çekebilir:  Android'de arama kayıtları ve kısa mesaj gizleme

Apple, vergiden elde edilen paranın App Store’u ve içeriğinin gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullanıldığını öne sürüyor ki konuyla yeterince ilgili değil. Apple şikayetler üzerine son olarak yılda 1 milyon dolardan az kazanan geliştiriciler için vergiyi %15’e düşürme konusunda adımlar attı. Amazon Prime ve Canal+ gibi bazı video akışı hizmetleri de App Store’u atlayarak artık bireysel film ve TV şovu kiralamaları için alternatif ödeme yöntemleri sunabiliyor.