Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme

WhatsApp silinen mesajları geri getirme sorunu herkesin hayatında yer yer gündem oluşturabiliyor. Bu yazımızı sıkça araştırılan bu konuya ayırdık. Bilindiği gibi WhatsApp artık mesajların, hatta yer yer telefon etmenin yerini bile aldı denebilir. Hatta pazarlama faaliyetlerine dair sosyal medya odaklı hizmetler de sunmaya başladı; yani artık sadece bir arkadaşlarla yazışma uygulaması değil. Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri de diğer bazı sosyal medya platformlarında olduğu gibi otomatik olarak silinmeyen sınırsız sayıda mesaj gönderebilmek veya alabilmek.

Bilindiği gibi WhatsApp, saklamak istemediğiniz mesajları silmenize de imkan sağlıyor. Bu seçenek, bir şeyi yanlışlıkla silme olasılığınız anlamına da gelir. En sık yaşanan sorunlardan biri yeni bir telefona geçince WhatsApp mesajlarım silindi şeklindeki durumlardır. Peki, bu durum WhatsApp silinen mesajları geri getirme şansı yok mu demek? Tabii ki hayır. WhatsApp hesabınızdan mesajları yanlışlıkla sildiyseniz, onları kurtarmak için hala bir şansınız var.

WhatsApp Silinen Mesajları Görme

Öncelikle WhatsApp silinen mesajları geri getirme konusuna girişmeden, silinen mesajları görme şansı kontrol edilmeli. Mesajları silmemiş ve arşive göndermiş olabilirsiniz. Bu iki işlem arasındaki farktan kısaca bahsetmek bu noktada önemli. WhatsApp mesajlarını arşivleme, sohbeti listenizden kaldırarak gözünüzün önünde kalmasını engeller. Bir sohbete tekrar erişmek için istediğiniz zaman arşivi kaldırabilirsiniz ve arşivleme sohbetteki hiçbir şeyi silmez. Tam tersine, bir sohbeti silmek içeriğini siler, böylece artık sizin için erişilebilir olmazlar. Arşivlenmiş olanlarsa silinmezler. Eğer arşive kaldırmışsanız bu bir sorun değildir.

iPhone’da bir sohbeti arşivlediğinizde, arşivlenen sohbeti kurtarmak için cihazınızı sallayıp Geri Al’ı seçerek arşivlemeyi hemen tersine çevirebilirsiniz. Bu en pratik yoldur. Ancak bunu o an yapmamış olursanız meraklanmayın; iPhone’da arşivlenmiş WhatsApp sohbetlerini geri alma ve silinen mesajları görme kolaydır.

İlginizi Çekebilir:  "err_name_not_resolved" Hatası [Kesin Çözüm]

Android de iPhone gibi sohbetleri düzenli aralıklarla buluta yedekleyebilir ancak bu özelliğin aktif kullanılıyor olması gerekli. Apple’da iCloud ne ise Google’da da Google Drive aynı şekilde işliyor. Uygulamanın ayarlar kısmına giderek bu konuda bir kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone’da WhatsApp silinen mesajları geri getirme için, “Arşivlenmiş” görünene kadar sohbet listesinde yukarıdan aşağıya doğru kaydırın ve sonrasında geri yüklemek istediğiniz sohbeti sağdan sola kaydırın. Üzerine dokunun, ardından geri yüklemek istediğiniz sohbeti sağdan sola kaydırın. “Arşivden çıkar” düğmesine basın.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme
Whatsapp silinen eski mesajları kurtarma için öncelikle arşive bakın.

Android cihazlar da günümüzde oldukça yaygın ve tıpkı iPhone’da olduğu gibi Android ortamında da WhatsApp verilerinizi birkaç saniye içinde kaybedebilirsiniz. WhatsApp silinen mesajları geri getirme ihtiyacınız verilerinizi kaybetmeniz, yani yanlışlıkla “sil” düğmesine basmanız veya yeni bir cihaza geçmeniz durumunda gerçekleşebilir.

Android’de bir sohbeti arşivden çıkarmak için Sohbet listesinin en altına kaydırın ve Arşivlenen Sohbetler yazısına dokunun. Kurtarmak istediğiniz sohbeti basılı tutun.
Sağ üstteki yukarı bakan oklu bir kutuya benzeyen “Arşivi çıkar”a dokunun.

Silinen Mesajları Geri Getirme

Silinen WhatsApp mesajları nasıl geri getirilir? Eski WhatsApp yedeği yükleme ile silinen mesajları geri getirme için, WhatsApp’ı cihazınızdan kaldırıp yeniden kurma yöntemini izlemeniz gerekiyor. WhatsApp’ı yeniden yüklediğinizde, mesaj geçmişinizi yedek dosyadan geri yüklemeniz istenecektir. “Geri Yükle”ye dokunduğunuzda her şeyi en son yapılan yedekten geri yüklemiş olursunuz. WhatsApp silinen mesajları geri getirme konusunda bu yöntem oldukça başarılıdır.

WhatsApp 2023 son sürüm indirme linki

Silinen WhatsApp mesajlarını kurtarma olarak bu yol, bir yedeğiniz olduğu sürece hem Android, hem de iPhone’da çalışır. Ancak, yedeklenen mesajları yalnızca seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığı içinde kurtarabileceğinizi unutmayın. Yani bir yedeğiniz yoksa yapacak bir şey de yok. Fakat yine de yedek alıyorsanız birkaç kontrol daha yapmanızı öneririz. Örneğin, uygulamayı günlük yedekleme yapacak şekilde ayarladıysanız, bir sonraki günlük yedekleme gerçekleşmeden önce silinen sohbetleri kurtarabilirsiniz. Ancak siz belirli mesajları sildikten sonra uygulama yeni bir yedekleme yaptıysa, bu mesajlar sonsuza kadar kaybolur.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme
WhatsApp sohbet yedeği günlük, haftalık, aylık olarak alınabiliyor.

WhatsApp Sohbet Dosyaları Kurtarma / Geri Yükleme

Yeni bir WhatsApp yedeklemesi geri yüklendikten sonra sonra silinen mesajları geri almak biraz daha zordur. Başarınız, seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığına bağlı olacaktır ve bu da bahsettiğimiz gibi kişiden kişiye ve mesajların gönderildiği zamana göre değişen bir durum.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Atma (En Kolay Yöntem)

WhatsApp silinen mesajları geri getirme konusunda sohbet dosyalarına erişim konusunda Android daha özgür. İşletim sistemi yerel yedekleme dosyalarına erişmenize izin verdiği için aşağıdaki stratejinin yalnızca Android cihazlarda işe yaradığını unutmayın. Bir iPhone kullanıyorsanız, diğer tek yönteminiz WhatsApp sohbetlerini silmeden önce yaptığınız bir iPhone yedeğini geri yüklemek olacaktır. WhatsApp sohbetlerini kurtarmanıza yardımcı olduğunu iddia eden üçüncü taraf uygulamalar vardır, ancak bunlar ucuz değildir ve hiçbir garanti sunmazlar. Bunları kullanıp kullanmayacağınız, kayıp mesajlara ne kadar değer verdiğinize bağlıdır. Para ödeyip sonra paranızı geri almaya da uğraşabilirsiniz. Size bu konuda doğrudan bir önerimiz yok.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme
Android kullanıcıları WhatsApp silinen mesajları geri getirme konusunda daha şanslı.

Android’de WhatsApp yedeklerine ulaşmak için Android cihazınızı bir bilgisayara bağlayarak bir dosya gezgini uygulaması açın. WhatsApp/Veritabanları’na gidin. msgstore.db.crypt12 dosyasını msgstore-latest.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın. msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12‘yi msgstore.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın ve WhatsApp’ı kaldırın. Google Drive yedeklemeleri etkinse, Google Drive’ı açın, sol menüyü kaydırın, Yedekler’e dokunun ve WhatsApp yedek dosyasını silin. WhatsApp’ı yeniden yükleyin. Uygulama size sorduğunda yedekleme dosyasından geri yükleyin.

WhatsApp silinen mesajları geri getirme konusunda sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.