LiDAR Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu seferki konumuz LiDAR nedir, ne işe yarar? Geçtiğimiz günlerde size AI nedir konumuzu sunmuştuk. Yine teknolojiden devam ediyoruz. LiDAR çok kısa şekilde açıklamak gerekirse iPhone 12 Pro’dan itibaren belirli üst modellerde kullanılmaya başlanan bir sensör. Özellikle netleme konusunda ciddi bir hız elde edilmesini sağlıyor. Tabii bizim bu sefer ele alacağımız konu bu sensörün görevinden ziyade başla nerelerde kullanılabileceği… Sıra dışı bir teknoloji olan LiDAR sensöre sahip bir iPhone’a sahipseniz, siz de bahsedeceğimiz heyecanlı özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, iPhone’un LiDAR tarayıcısından yararlanan uygulamaların giderek artan bir listesini gördük. İster oyun geliştiricisi, ister iç mimar veya teknoloji meraklısı olun, iPhone’unuzda LiDAR’ı kullanmanın birçok harika yolu var. LiDAR aslında RADAR’a benzeyen bir okunuşa sahip ve benzer bir görevi görüyor. Tabii kapsamlı şekilde ele alacağız, biz önce LiDAR nedir, ne işe yarar yazımıza LiDAR’ı tanıtarak başlayalım…

LiDAR Nedir?

LiDAR, pek tabii RADAR gibi bir izlenim oluştursa da tamamen farklı bir şey. LiDAR, İngilizcede “ışık algılama ve menzil belirleme”nin kısaltmasıdır. Yani Light Dedection And Ranging’in baş harflerinden oluşur. Kısaca LiDAR, çevrenize görünmez bir lazer iletir ve cihaza raporlama yapar. LiDAR sensörleri nesnelerin şekli ve sizden uzaklığı hakkındaki bilgileri tespit etmek için lazerden gelen verileri kullanır.

LiDAR havacılık, uydular ve sürücüsüz araçlar da dahil olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda LiDAR teknolojisi akıllı telefon pazarına da girdi ve 2020’de çıkan iPhone 12 Pro’dan itibaren yaşamımızda yer alıyor. Apple LiDAR’ı şimdilik iPhone’ların Pro modellerine özel tutuyor. Yani yalnızca iPhone 12 Pro, iPhone 13 Pro, iPhone 14 Pro ve 2020 veya daha yeni iPad Pro modellerinde yerleşik LiDAR sensörleri bulunuyor. Elbette bu sayılan telefonların Max modellerinde de Lidar mevcut.

LiDAR Sensör Nerede?

LiDAR sensörü Pro model bir iPhone’un arkasında, üç kamera lensinin yanında bulabilirsiniz. Flaşın karşısındaki koyu renkli dairedir. Konumu nedeniyle sensör yalnızca arkaya bakan kamera ile çalışır. iPhone netleme sorunu veya bulanık fotoğraf ve video sorunları LiDAR sensör veya lens koruyucu gibi ek aksesuarlardan kaynaklanabilir. iPhone ön kamera LiDAR sensör henüz kullanımda değildir ancak ilerleyen modellerde elbet eklenebilir.

Lidar nedir, ne işe yarar?
LiDAR sensör ne işe yarar? Özellikle yakın cisimlerle mesafe ölçümünde kullanılır.

LiDAR Destekleyen iPhone Modelleri

LiDAR sensörlere sahip iPhone modelleri şimdilik şu şekilde. 2023 yılında listeye eklenecek yeni iPhone modellerinde listeyi ayrıca güncelleyeceğiz.

  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max

LiDAR’ın Fotoğraflara Etkisi

iPhone’lar her dönem harika fotoğraflar çeken telefonlardan oldu. Birçok kişi iPhone’ları fotoğrafçılık için kullanmayı hala seviyor çünkü yüksek çözünürlüklü, ayrıntılı ve renk doğruluğuna sahip fotoğraflar çekiyorlar. Ancak akıllı telefonların genel olarak zorlandığı bir konu düşük ışıkta fotoğraf çekmektir. Lenslerin ve sensörlerin boyutları burada işi zorlaştırıyor. Yeni nesil iPhone’lar bu sorunu çözmek adına artık insanların veya nesnelerin ne kadar uzakta olduğunu tespit etmek için LiDAR’ı kullanabiliyor ve ardından bu verileri daha hızlı ve doğru bir şekilde otomatik odaklama yapmak için kullanabiliyor.

Apple’ın açıklamasına göre, LiDAR’lı iPhone’ların düşük ışık koşullarında bile altı kata kadar daha hızlı odaklanabiliyor. iPhone’unuzun kamerasında daha hızlı otomatik odaklama, en iyi aydınlatmaya sahip olmasanız bile resimlerinizin daha fazla ayrıntıya ve daha az bulanıklığa sahip olacağı anlamına gelir.

LiDAR İle Cetvelsiz Ölçüm Yapın

iPhone’unuzdaki LiDAR sensörünü kullanmanın en basit ama en değerli yollarından biri, bir cetvele ihtiyaç duymadan ölçüm yapmaktır. iPhone ve iPad için bazı harika LiDAR uygulamaları var, ancak en iyilerinden biri, ölçümleri yaklaşık olarak yapmak için iPhone’unuzun kamerasını kullanan “Ölçüm” adlı yerleşik bir uygulama.

Lidar nedir, ne işe yarar?
LiDAR sensör ne işe yarar? Lidar sensör bugün robot süpürgeler, otomobil ve akıllı telefonlarda kullanılır.

LiDAR donanımlı bir iPhone, nesnelerin ne kadar büyük olduğu ve birbirlerine olan uzaklıkları hakkında son derece doğru bilgileri algılayabilir. Bu da iPhone’un çok daha doğru ölçümler yapmasını sağlar. Dolayısıyla, bir DIY ev geliştirme projesi üzerinde çalışıyorsanız veya yeni kanepenin gerçekten kapınıza sığıp sığmayacağını görmek istiyorsanız, LiDAR hayat kurtarıcı olabilir.

LiDAR Destekleyen Oyunlar

2016 yılında Pokémon Go’nun dünyayı kasıp kavurduğunu gördük. Oyun, sanal Pokémon’ları gerçek dünya konumlarına getirmek için AR teknolojisini kullandı. Pokémon Go birçok insanın artırılmış gerçeklikle ilk deneyimiydi, ancak şimdi LiDAR ile AR oyunlarını bir sonraki seviyeye taşıyabilmeniz mümkün. LiDAR destekli RC Club gibi oyunlar iPhone’unuzun LiDAR sensörünü kullanarak çevrenizi tarıyor ve bir artırılmış gerçeklik oyun alanı yaratıyor.

Çoğu AR oyununun aksine, LiDAR kullanımı oyunun araziyi, yüksekliği ve fiziği dikkate alan inanılmaz derecede ayrıntılı bir sanal dünya oluşturmasını sağlıyor. Bu da sanal nesnelerin ekrandaki gerçek dünya ile etkileşime girmesini sağlıyor. LiDAR özellikli mobil oyunların henüz ilk günlerindeyiz ve birçoğu hala teknoloji demosu gibi görünüyor. Ancak gelecekte LiDAR’dan yararlanan daha fazla AR oyunu görmeyi bekliyoruz. Sanıyoruz belki o zaman LiDAR nedir, nasıl çalışır? konumuz daha fazla merak edilir…

iPhone İle Ev Dekorasyonu

Eskiden büyük bir ev tadilatı için çok fazla hayal gücü, planlama ve şans gerekirdi. Neyse ki LiDAR ile değişiklikleri görselleştirebilir ve fikirleri doğrudan iPhone’unuzdan keşfedebilir ve tahminlerin çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Başta IKEA Place gibi uygulamalar, mobilya ve ev dekorunun sanal modellerini doğrudan evinize yerleştirmek için LiDAR kullanıyor. Bu şekilde, büyük bir satın alma işlemine başlamadan önce yeni mobilyaların evinizde nasıl görüneceğini ve evinize nasıl sığacağını tam olarak görebilirsiniz.

LiDAR boyut ve mesafeyi doğru bir şekilde hesaplayabildiğinden, sanal mobilya modelleri tıpkı gerçeği gibi evinizin içine sığacaktır. LiDAR evinizi dekore etmeyi (veya yeniden dekore etmeyi) her zamankinden daha kolay hale getirebilir. Bir başka konumuzda LiDAR destekleyen dekorasyon uygulamalarına değineceğiz ve bunun da ilgi çekici olacağına eminiz.

Üç Boyutlu Mobil Modelleme

Son birkaç yılda, gişe rekorları kıran en büyük filmlerden ve üç boyutlu oyunlardan bazılarının 3D tarama veya fotogrametriden yararlandığını gördük. Bu teknoloji, geliştiricilerin gerçek hayattaki nesneleri taramasına ve bunları sanal dünyaya taşımasına olanak tanıyor. Ancak LiDAR ile artık siz de kendi projelerinizde profesyonellerle aynı teknikleri kullanabilirsiniz.

Gerçek dünyadaki nesnelerin 3D modellerini elle yeniden oluşturmaya çalışmak son derece zaman alıcı bir süreç olabilir. Ancak Epic Games’in RealityScan gibi bir uygulaması, iPhone’unuzun kamerasını ve LiDAR sensörlerini kullanarak anında bir 3D model oluşturmanızı sağlar. Daha sonra bu modeli Blender veya Unreal Engine’deki projelerinize aktarabilirsiniz.

Üç boyutlu modelleme uygulaması indir

Ayrıntılı 3D modelleri taramak için iPhone’unuzun LiDAR’ının gücünü kullanmak size saatlerce geliştirme süresi ve çok para kazandırabilir. Dolayısıyla, oyun geliştirme veya 3D modelleme ile ilgileniyorsanız, LiDAR yaratıcılığınızı ve iş akışınızı önemli ölçüde artırabilir.

Lidar nedir, ne işe yarar?
LiDAR nedir sorusunun cevabı elbette oyun geliştiricileri de ilgilendiriyor.

Sanal Alan ve Harita Oluşturma

LiDAR, gerçek dünyadaki nesnelerin 3D modellerini oluşturmak için mükemmeldir. Ancak LiDAR’ı tüm sanal alanları oluşturmak için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? LiDAR’ı gerçek hayattaki konumların sanal kopyalarını oluşturmak için kullanabilirsiniz. Odanızın 2D bir haritasını oluşturabilir veya hatta tüm bir 3D dünyayı haritalayabilirsiniz; olasılıklar neredeyse sonsuzdur.

LiDAR, sanal ve gerçek dünyalar arasında köprü kurmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, evinizi satıyorsanız veya kiraya vermek istiyorsanız, evinizin 3D modelini oluşturmak için LiDAR’ı kullanabilirsiniz. Ardından, potansiyel alıcılar gerçek hayatta bir ziyaret ayarlamadan önce sanal bir tura çıkabilir. Elbette bunları şu an neredeyse kimse kullanmıyor ancak ilerleyen zamanlarda neden olmasın?

YouTube video

LiDAR Sensör Mesafesi Nedir?

LiDAR sensör lazer ile çalışan bir teknoloji ve 100 metreye kadar ince ölçüm gerçekleştirebiliyor.

LiDAR Sensör ve ToF Aynı mı?

OnePlus Nord, Huawei P30 Pro ve Samsung Galaxy S20 Ultra gibi pek çok telefon ToF sensörü kullanıyor. ToF, LiDAR’ın aksine kızılötesi ile çalışır ancak yerine göre daha verimli olabilir.

LiDAR Sensör Arızası ve Değişimi Mümkün mü?

LiDAR sensör akıllı telefonlar dışında en yakın olarak robot süpürgelerde de karşımıza çıkabilir. Arıza yapan bir şey değildir ancak bozulursa elbette değişimi mümkündür.